09128982620 - 02166760916 خ انقلاب، مابین نجات الهی و میدان فردوسی نبش نوین چرم، ساختمان ایرفرانس پلاک 816 طبقه 3 واحد 12 و 13

آموزش تعمیرات موبایل رایگان : بلوک تغذیه و سوئیچ

آموزش تعمیرات موبایل رایگان، در این مقاله نیز از سری مقالات آموزش تعمیرات موبایل تصمیم داریم که با عناوینی نظیر کریستال، بلوک تغذیه و شارژ، رگلاتورهای ولتاژ، سوئیچ آنالوگ آشنا شویم. همان طور که می دانید یکی از مهمترین قسمت های یک مدار، بخش تغذیه آن می باشد. عمل رساندن نیرو به سایر بخش ها را این قسمت بر عهده دارد و ولتاژ لازم برای این قسمت ها را برعهده دارد. باتری که عمل ذخیره سازی نیرو را در خود بر عهده دارد ارتباط مستقیمی با بلوک تغذیه دارد. اکنون به بررسی اجمالی این قسمت ها می پردازیم.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

کریستال ها و بلوک تغذیه و شارژ

کریستال ها برای ایجاد پالس کلاک در موبایل به کار می روند ، توسط هر پالس ایجاد شده در سیستم هماهنگی میان ورودی و خروجی سیستم صورت می گرید و در اصطلاح ساعت سیستم تنظیم می شود. این بلوک یکی از حساس ترین قسمت های موبایل است. همان طور که در قبل مشاهده کردید، از آی سی تغذیه و آی سی شارژ به عنوان قطعات اصلی یاد شده است. آی سی تغذیع مدار مجتمعی از رگولاتورهای مختلف است که وظیفه ولتاژ رساندن به بلوک های دیگر را به عهده دارد . این آی سی به کمک یک کریستال فعال می شود ، کریستال فوق RTC خوانده می شود(Real Time Clock). فرکانس RTC در تمام موبایل ها ۳۲/۷۶۸ کیلو هرتز است. آی سی تغذیه با تنوع زیادی در گوشی ها به کار می رود.

در کلیه حالت ها وظیفه ی اصلی همان تامین تغذیه واحدهای دیگر می باشد. آی سی تغذیه ، UEM,AVILMA,RETU متدلول ترین آی سی های تغذیه در نوکیا می باشند. همگی از طریق کریستال RTC فعال می شوند ودر اطرافشانخازن های فیلتر زیادی دارند . شاید بتوان از راه های شناسایی آی سی تغذیه در برد به وجود همین خازن ها اشاره کرد.UEMدر بین دیگر آی سی های به کار رفته در نوکیا کمی متفاوت است ، زیرا حاوی فایلی است که در برگیرنده ی شناسنامه گوشی (IMEI) نیز می باشد و این منجر به کمی پیچیده تر شدن تعویض آن می شود.در سونی اریکسون چند آی سی بیشتر دیده می شود به عنوان مثال می توان به آی سی های سری AB مانندAB2011,AB2012,AB3100 اشاره نمود.

آی سی تغذیه توسط سه یا چهار پین به باتری متصل می شود و با گرفتن ولتاژ باتری و بر اساس طراحی داخلی ف ولتاژ برای قسمت های دیگر می سازد. برای این منظور ولتاژ از طریق پین مثبت باتری وارد مدار حفاظت جریان داخل آی سی می شود. این مدار وظیفه ی محافظت از باتری و آی سی تغذیه در برابر سوختگی یکی از بلوک های خروجی را به عهده دارد.

بدین صورت که اگر جریان کشیده شده از آی سی تغذیه از حد معینی بیشتر شود، باعث عمل کردن مدار حفاظت جریان شده در نتیجه آی سی تغذیه کل موبایل را خاموش می کند. توجه داشته باشید که در موبایل علاوه بر آی سی تغذیه ، تغذیه ی چهار قطعه دیگر معمولاض به طور مستقیم از باتری دریافت می شود و ارتباطی به آی سی تغذیه ندارند. این چهار قطعه شامل آی سی هایPower AMP، لایتف تقویت زنگ و تغذیه پردازش است.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، مدار مجتمع ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

ASIC

مدارهای مجتمع با کاربرد خاص ( به انگلیسی : Application-specific integrated circuit ) (به اختصار ASIC یا ایسیک ) مدارهای مجتمعی هستند که به منظور انجام عملیات خاص، طراحی و بهینه سازی شده‌اند . به عنوان مثال یک پردازنده ویژه که در گوشی موبایل مورد استفاده قرار می گیرد نمونه ای از این نوع تراشه ها می باشند . استفاده از تراشه های ASIC به افزایش کارایی سیستم منتهی می شود اما طرح ایجاد شده از انعطاف پذیری لازم برخوردار نیست . در مقابل، پردازنده ها با وجود انعطاف پذیری از قابلیت های لازم برخوردار نیستند . FPGA ها راه حلی برای ایجاد یک سیستم با انعطاف پذیری بالا و کارایی مورد نیاز می باشند . در ‌ASIC‌‌های اولیه از فناوری آرایه گیت استفاده می‌شد. در ادامه به معرفی بر خی از ASIC های به کار رفته در مدارات موبایل می پردازیم:

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، رگلاتور ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

رگلاتورهای ولتاژ

در اکثر سیستم‌های الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال تامین توان الکتریکی مورد نیاز توسط منابع تغذیه تنظیم شده صورت می‌گیرد. منابع تغذیه DC، ولتاژ AC برق شهر را ابتدا یکسو و سپس آن را از صافی می‌گذراند. ولتاژ خروجی صافی صاف نبوده و با افت و خیزهای همراه است. از طرف دیگر دامنه ولتاژسینوسی برق شهر نیز کاملاً ثابت نبوده و با نوساناتی در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد، باعث تغییر ولتاژ خروجی صافی می‌شود. اکثر سیستم‌های الکترونیکی تحمل تغییرات ولتاژ بیش از ۱ درصد را نداشته و برای حذف تغییرات اضافی از مدارهای تنظیم کننده ولتاژ(به انگلیسی: Voltage regulator) استفاده می‌نمایند. رگلاتور وسیله‌ای است که به تثبیت ولتاژ می‌پردازد. در صنعت الکترونیک کار رگلاتور تثبیت ولتاژ است، این قطعه از سه پایه تشکیل شده‌است.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، سوئیچ آنالوگ ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

سوییچ آنالوگ

قطعه ای شبیه به رله ولی فاقد بخش مکانیکی می باشد. سوییچ یک Mosfet IC است و از طرق گیت های منطقی کنترل می گردد. در هر آی سی ممکن است یک سوییچ و یا چندین سوییچ وجود داشته باشد. انواع و اقسام سوییچ های آنالوگ متنوع هستند که در این جا برخی از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:

  • سوییچ آنالوگ SPST : نام این سوییچ مخفف نام کلی آن Single Pole Single Throw می باشد. همانطور که از نام این قطعه بر می آید یک سوییچ ساده قطع و وصل است که تنها دو ترمینال دارد . این دو ترمینال یا به هم متصل هستند و یا قطع است.
  • سوییچ آنالوگ SPDT : سوییچی با سه ترمینال است که ترمینال مشترک در حالت نرمال قرار دارد.در این نوع از سوییچ می توان از بین دو نوع از اتصال یکی را انتخاب کرد . در یک زمان خاص فقط یکی از ترمینال ها متصل است و ترمینال دیگر در حالت قطع قرار دارد.
  • سوییچ آنالوگ DPDT: اگر دو تا از سوییچ های SPDT را به هم متصل کنیم یک سوییچ DPDT به دست می آید.این دو سوییچ با هم کترل می شوند.