09128982620 - 02166760916 خ انقلاب، مابین نجات الهی و میدان فردوسی نبش نوین چرم، ساختمان ایرفرانس پلاک 816 طبقه 3 واحد 12 و 13

آموزش تعمیرات موبایل رایگان : ترانزیستور و آی سی

آموزش تعمیرات موبایل رایگان، در این مقاله از سری مطالب آموزش تعمیرات موبایل تصمیم داریم که شما را با قطعات ترانزیستور و آی سی آشنا کنیم. ترانزیستور قطعه ای است که برای تقویت سیگنال و سوئیچ مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از قطعات اصلی مدارهای الکتریکی می باشد. اما آی سی ها خود قطعات کوچکی هستند که از تعداد بسیاری ترانزیستور ساخته شده اند این قطعات که با نام مدارهای مجتمع نیز شناخته می شود از سایر قطعات نظیر مقاومت، خازن و سلف نیز تشکیل شده است.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، ترانزیستور ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

ترانزیستور BJT

ترانزیستور عنصری است که در مدار قرار می گیرد و کاربرد آن تقویت سیگنال ،سوییچ و کاربردهای دیگر دارد. هر ترانزیستور دارای سه پایه امیتر،بیس و کالکتور می باشد.یک ترانزیستور BJT یا مثبت (pnp) و یا منفی (npn) می باشد .
برای تشخیص تیپ ترانزیستور چندین روش وجود دارد .

طریقه شناسایی پایه های ترانزیستور توسط مولتی متر آنالوگ :

ابتدا مولتی متر را در حالت تست دیود قرار داده و سپس به دنبال پایه ای می گردیم که به دو پایه ی دیگر راه بدهد . این پایه B ( بیس ) است و اگر این پایه به وسیله سیم مشکی شناسایی شود معرف نوع ترانزیستور PNP ویا اصطلاحاً مثبت است. و در صورتیکه توسط ترمینال قرمز تشخیص داده شود، ترانزیستورNPN و یا منفی است. حال برای تشخیص کلکتور و امیتر آن پایه ای که به همراه بیس به مولتی متر وصل شده و در مقایسه با پایه دیگر که به مولتی متر وصل می کنیم، عدد کمتری نشان می دهد، پایه کلکتور است و پایه دیگر امیتر می باشد. به طور خلاصه :

  • بیس به همراه کلکتور = عدد کمتر
  • بیس به همراه امیتر= عدد بزرگتر
  • حال اگر پایه بیس به مثبت مولتی متر وصل باشد ، ترانزیستور از نوع npn است.
  • واگر پایه بیس به منفی مولتی متر متصل باشد ، ترانزیستور از نوع pnp است.

تشخیص با استفاده از اهمتر عقربه ای:

از آنجایی که هر ترانزیستور معادل دو دیود است می توان با استفاده از این خاصیت برای تشخیص بیس استفاده نمود.یک پایه در ترانزیستور وجود دارد که نسبت به دو پایه ی دیگر مانند یک دیود عمل می کند،یعنی اهم متر از یک جهت اهم کم را نشان می دهد و با عوض کردن سیم های اهم متر،مقدار مقاومت نشان داده شده به وسیله اهم متر،زیاد است،این پایه بیس ترانزیستور است.با مشخص شدن بیس نوع ترانزیستور را می توان تععین نمود.حالتی که اهم متر اهم کم را نشان میدهد اگر سیم منفی واقعی اهم متر به بیس وصل باشد نوعترانزیستور مثبت (PNP).اگر در حالت اهم کم سیم مثبت واقعی اهم متر به بیس وصل باشد نوع ترانزیستورمنفی (NPN) است.برای تعیین کلکتور و امیتر ترانزیستور می توان مقاومت بین بیس و دو پایه ی دیگر را اندازه گرفت.مقاومت بیس کلکتور کم تر از مقاومت بیس امیتر است.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، ترانزیستور ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

ترانزیستور FET

ترانزیستور اثر میدانی (فت) – FET همانگونه که از نام این المان مشخص است، پایه کنترلی آن جریانی مصرف نمی‌کند و تنها با اعامل ولتاژ و ایجاد میدان درون نیمه هادی، جریان عبوری از FET کنترل می‌شود. به همین دلیل ورودی این مدار هیچ گونه اثر بارگذاری بر روی طبقات تقویت قبلی نمی‌گذارد و امپدانس بسیار بالایی دارد.

فت دارای سه پایه با نهامهای درِین D – سورس S و گیت G است که پایه گیت، جریان عبوری از درین به سورس را کنترل می‌نماید. فت‌ها دارای دو نوع N کانال و P کانال هستند. در فت نوع N کانال زمانی که گیت نسبت به سورس مثبت باشد جریان از درین به سورس عبور می‌کند. FETها معمولاً بسیار حساس بوده و حتی با الکتریسیته ساکن بدن نیز تحریک می‌گردند. به همین دلیل نسبت به نویز بسیار حساس هستند.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، ترانسفورماتور و ترانسفورمر ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

ترانسفورماتور یا ترانسفورمر

(به انگلیسی: transformer) وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را به وسیلهٔ دو یا چند سیم‌پیچ و از طریق القای الکتریکی از یک مدار به مداری دیگر منتقل می‌کند. به این صورت که جریان جاری در مدار اول (اولیهٔ ترانسفورماتور) موجب به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم‌پیچ اول می‌شود، این میدان مغناطیسی به نوبهٔ خود موجب به وجود آمدن یک ولتاژ در مدار دوم می‌شود که با اضافه کردن یک بار به مدار دوم این ولتاژ می‌تواند به ایجاد یک جریان ثانویه بینجامد.

ولتاژ القا شده در ثانویه VS و ولتاژ دو سر سیم‌پیچ اولیه VP دارای یک نسبت با یکدیگرند که به طور آرمانی برابر نسبت تعداد دور سیم پیچ ثانویه به سیم‌پیچ اولیه‌است. به این ترتیب با اختصاص دادن امکان تنظیم تعداد دور سیم‌پیچ‌های ترانسفورماتور، می‌توان امکان تغییر ولتاژ در سیم‌پیچ ثانویهٔ ترانس را فراهم کرد.

یکی از کاربردهای بسیار مهم ترانسفورماتورها کاهش جریان پیش از خطوط انتقال انرژی الکتریکی است. دلیل استفاده از ترانسفورماتور در ابتدای خطوط این است که همه هادی‌های الکتریکی دارای میزان مشخصی مقاومت الکتریکی هستند، این مقاومت می‌تواند موجب اتلاف انرژی در طول مسیر انتقال انرژی الکتریکی شود. میزان تلفات در یک هادی با مجذور جریان عبوری از هادی رابطهٔ مستقیم دارد و بنابر این با کاهش جریان می‌توان تلفات را به شدت کاهش داد. با افزایش ولتاژ در خطوط انتقال به همان نسبت جریان خطوط کاهش می‌یابد و به این ترتیب هزینه‌های انتقال انرژی نیز کاهش می‌یابد، البته با نزدیک شدن خطوط انتقال به مراکز مصرف برای بالا بردن ایمنی ولتاژ خطوط در چند مرحله و باز به وسیله ترانسفورماتورها کاهش می‌یابد تا به میزان استاندارد مصرف برسد. به این ترتیب بدون استفاده از ترانسفورماتورها امکان استفاده از منابع دوردست انرژی فراهم نمی‌آمد.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

آی سی ها

تراشه، مدار یکپارچه، مدار مجتمع یا آی‌سی (به انگلیسی: Integrated circuit یا Chip) به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی اطلاق می‌گردد که با استفاده از مواد نیمه‌رسانا (عموماً سیلیسیم همراه با میزان کنترل شده‌ای ناخالصی) در ابعادی کوچک (معمولاً کمتر از یک سانتی متر مربع) ساخته می‌شود. اگر هزاران ترانزیستور در یک ریز تراشه ساخته شود؛ به آن مدارات مجتمع خیلی فشرده (به انگلیسی: Very-large-scale integration ) می گویند. مدارات الکتریکی عموما شامل المان مداری: مقاومت، خازن، سلف و ترانزیستور می باشد.

با توجه به اینکه فرآیند ساخت ترانزیستور در تکنولوژی های مدارات مجتمع راحت تر از المان های پسیو دیگر است، طراحان ترجیح می دهند این المان های پسیو را توسط ترانزیستورها پیاده سازی کنند و تا حد ممکن تمامی المان های مدارات الکترونیکی را به ترانزیستور تبدیل نمایند، سپس با تکنولوژی های ساخت مدارات مجتمع آن ها را پیاده سازی کنند. هر تراشه معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور می‌باشد که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل لایه ای از ماده نیمه هادی؛ مانند سیلیکن همگون با پروسه های ساخت مدارات مجتمع ساخته می شوند.

امروزه تراشه‌ها در اکثر دستگاه‌های الکترونیکی و به ویژه رایانه‌ها در ابعادی گسترده بکار می‌روند. وجود تراشه‌ها مرهون کشفیات بشر درباره نیمه رساناها و پیشرفتهای سریع پیرامون آنها در میانه‌های صده بیستم می‌باشد. مهم ترین المان مداری که در تکنولوژی های مدار مجتمع ساخته می شود، ماسفت (به انگلیسی: (MOSFET)Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) می باشد. شرکت اینتل به عنوان مهمترین سازنده مدارات مجتمع در جهان شناخته شده است. آی سی ها در دو نوع بسته تقسیم می شود ، دسته ای از آی سی ها که برای نصب نیاز به سوراخ کاری دارند به سه دسته تقسیم می شوند:

Dual Inline Package : DIP : رایج ترین نوع آی سی ها در بازار الکترونیک

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

Single Inline Package:SIP: تنها یک ردیف پایه دارد و فضای نصب کمتری را اشغال می کند.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

Pin Grid Array:PGA : این مدل از آی سی بیشتر در سی پی یو های کامپیوتر استفاده می شود.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

Ball Grid Array :BGA : با پایه های قلع که زیر آی سی قرار می گیرند.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

بسیاری از آی سی ها بر اساس تعداد پایه های آی سی ،نحوه قرار گرفتن آی سی در بورد و و اندازه ی آی سی تقسیم بندی می شوند. در ادامه تعدادی از پرکاربردترین آی سی ها در موبایل ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

S-MCP : Stacked Multi Chip Package

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

PBGA:Plastic Ball Grid Array

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

BCC:Bump Chip Carrier

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

EBGA:Enhanced Ball Grid Array

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

FBGA:Fine Pitch Ball Grid Array

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

CSOP:C-lead Small Outline Package

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

TAB-BGA :TAB-Ball Grid Array

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، آی سی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل