09128982620 - 02166760916 خ انقلاب، مابین نجات الهی و میدان فردوسی نبش نوین چرم، ساختمان ایرفرانس پلاک 816 طبقه 3 واحد 12 و 13

آموزش تعمیرات موبایل رایگان : خازن و دیود

نقشه خوانی

آموزش تعمیرات موبایل رایگان، در این مقاله تصمیم داریم به معرفی خازن و دیود بپردازیم. خازن و دیود دو قطعه الکتریکی می باشند که به وفور در لوازم و دستگاه های الکترونیکی یافت می گردد و فردی که می خواهد به یک تعمیرکار حرفه ای تبدیل شود باید با انواع خازن ها و دیود ها آشنا شود. در این مقاله همچنین انواع این قطعات را با ذکر ویژگی های آنها معرفی نموده ایم تا بتوانید اطلاعات کامل و دقیق تری در این خصوص بدست بیاورید. با آموزشگاه تعمیرات موبایل پل همراه باشید.

علائم الکترونیک نشانه هایی هستند که در مدارات الکترونیکی استفاده می شوند. آن ها بیشتر زمان مونتاژ، تست مدار و یا برای استفاده در تعمیرات مدار بکار می روند. طرح قطعات معمولاً با نقشه ی مدارات فرق دارد. برای ساختن یک مدار شما باید با طرح قطعات بر روی فیبر مدار چاپی یا نقشه مدار آشنا باشید برای تعمیرات هر گونه وسیله ای که در آن مدارات الکترونیکی استفاده شده است نیاز دارید که نقشه خوانی را آموزش دیده باشید. از آنجا که در این آموزش نیازی نسیت وارد لایه های عمیق مبحث نظری الکترونیک شویم در نتیجه با آموزش ساده مفاهیم الکترونیک و شماهای آنها در مدارهای الکترونیکی با شما همراه خواهیم بود.
 آشنایی با قطعات :از آنجا که اکثر دوستان تحصیلات آکادمیک و مرتبط با الکترونیک نداشته و به صورت تجربی وارد این حرفه شده اند لذا دانستن جزییات و مسایل تیوری نمی تواند خیلی واقع بینانه باشد و نمیتوان آن را از همه توقع داشت.به همین خاطر سعی شده است نکات اساسی و کلیدی که راهگشای فهم نقشه باشد را ارایه می دهیم. با آموزش تعمیرات موبایل پل همراه باشید.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، خازن ، آموزشگاه تعمیرات موبایل

خازن

خازن المان الکتریکی است که می‌تواند انرژی الکتریکی را توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی) در خود ذخیره کند. انواع خازن در مدارهای الکتریکی بکار می‌روند. خازن را با حرف C که ابتدای کلمه capacitor است نمایش می‌دهند. ساختمان داخلی خازن از دو قسمت اصلی تشکیل می‌شود:

 • صفحات هادی
 • عایق بین هادیها (دی الکتریک)

آموزش تعمیرات موبایل رایگان : ساختمان خازن

هرگاه دو هادی در مقابل هم قرار گرفته و در بین آنها عایقی قرار داده شود، تشکیل خازن می‌دهند. معمولا صفحات هادی خازن از جنس آلومینیوم ، روی و نقره با سطح نسبتا زیاد بوده و در بین آنها عایقی (دی الکتریک) از جنس هوا ، کاغذ ، میکا ، پلاستیک ، سرامیک ، اکسید آلومینیوم و اکسید تانتالیوم استفاده می‌شود. هر چه ضریب دی الکتریک یک ماده عایق بزرگتر باشد آن دی الکتریک دارای خاصیت عایقی بهتر است. به عنوان مثال ، ضریب دی الکتریک هوا 1 و ضریب دی الکتریک اکسید آلومینیوم 7 می‌باشد. بنابراین خاصیت عایقی اکسید آلومینیوم 7 برابر خاصیت عایقی هوا است.

انواع خازن

خازن های ثابت

 • سرامیکی
 • خازنهای ورقه‌ای
 • خازنهای میکا
 • خازنهای الکترولیتی
 •  آلومینیومی
 • تانتالیوم

خازنهای متغیر

 • واریابل
 • تریمر

انواع خازن بر اساس شکل ظاهری آنها

 1. مسطح
 2. کروی
 3. استوانه‌ای

انواع خازن بر اساس دی الکتریک آنها

 1. خازن کاغذی
 2. خازن الکترونیکی
 3. خازن سرامیکی
 4. خازن متغییر

در موبایل ها عموما از نوع خازن های SMD که چند لایه هستند به کار می رود. در این نوع خازن ها به دلیل کوجکی سایز هیچ گونه ارقام و علایمی بر روی آنها مرقوم نشده است.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، دیود ، آموزشگاه تعمیرات موبایل

دیود

دیودها جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور می‌‌دهند و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بالایی نشان می‌‌دهند. این خاصیت آنها باعث شده بود تا در سالهای اولیه ساخت این وسیله الکترونیکی ، به آن دریچه یا Valve هم اطلاق شود. از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی عبور جریان را از خود ممکن می‌‌سازد که شما با برقرار کردن ولتاژ در جهت درست (+ به آند و – به کاتد) آنرا آماده کار کنید. مقدار ولتاژی که باعث می‌شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه نامیده می‌شود که چیزی حدود 0.6 تا 0.6 ولت می‌‌باشد.

ولتاژ معکوس دیود

هنگامی که شما ولتاژ معکوس به دیود متصل می‌‌کنید (+ به کاتد و – به آند) جریانی از دیود عبور نمی‌کند، مگر جریان بسیار کمی که به جریان نشتی یا Leakage معرف است که در حدود چند µA یا حتی کمتر می‌‌باشد. این مقدار جریان معمولآ در اغلب مدارهای الکترونیکی قابل صرفنظر کردن بوده و تأثیر در رفتار سایر المانهای مدار نمی‌گذارد. اما نکته مهم آنکه تمام دیودها یک آستانه برای حداکثر ولتاژ معکوس دارند که اگر ولتاژ معکوس بیش از آن شود دیود می‌‌سوزد و جریان را در جهت معکوس هم عبور می‌‌دهد. به این ولتاژ آستانه شکست یا Breakdown گفته می‌شود.

انواع ديود

شامل موارد زیر است.
• ديود معمولي
• ديود زنر
• دیود LED

• دیود خازنی
• ديود شاتکي
• پل دیود

ديود معمولي:

ظاهر ديود های معمولي بصورت زير است. نوار سفيد رنگ روي ديود مشخص کننده کاتد مي باشد.

تست بوق در دیود

در حالی که دیود روی بورد است از آن تست بوق( تست اتصال کوتاه) بگیرید اگر صدای بوق(بازر) شنیده شد دیود خراب می باشد.

تست دیود با مولتی متر:

در ابتدا دیود را از مدار جدا کنید. سلکتور مولتي متر را روي ديود قرار داده و پروب قرمز را به سر آند و پروب مشکي را به سر کاتد (سمت نوار سفيد روي ديود) وصل کنيد در اين حالت مولتي متر مقداري را بر حسب ولت نشان مي دهد. حال اگر جاي پروب ها را عوض کرده و پروب مشکي را به آند و پروب قرمز را به کاتد ديود وصل کنيد که بايد مولتي متر مقدار بينهايت را بصورت OL نشان دهد يعني ديود جرياني را در جهت عکس خود عبور نمي دهد.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، دیود ، آموزشگاه تعمیرات موبایل

ديود زنر

کاربرد ديود زنر در تثبيت ولتاژ میباشد. نوار مشکي روي ديود زنر، کاتد ديود است. ولتاژ دو سر دیود زنر تقریبا ثابت است و تغییرات جریان در آن تاثیری ندارد. از این دیود ها در ناحیه شکست استفاده می شود. ولتاژ شکست این دیود ها را ولتاژ زنر می نامند و آن را با Vz نمایش می دهندو مقدار آن بین 2.4 ولت تا 200 ولت ساخته می شوند. چون دیود زنر باید بصورت معکوس بایاس شود کاتد آن به مثبت منبع ولتاژ (تغذیه) و آند آن به قطب منفی منبع ولتاژ وصل می شود، در این صورت جهت جریان از کاتد به آند خواهد بود. تست این دیود توسط مولتیمتر همانند دیود معمولی میباشد.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، دیود ، آموزشگاه تعمیرات موبایل

دیود LED (دیود نورانی)

دیود های LED دقیقا مانند دیود های معمولی هستند و بصورت مستقیم بایاس می شوند یعنی مثبت منبع تغذیه به آند و منفی آن به کاتد متصل می شود و نوری ساطع میکند. بسته به نوع رنگ ، LED سبز، آبی، قرمز و … نامیده میشود.

تست دیود LED

برای تست دیود LED آن را از مدار خارج کرده و پروب قرمز مولتی متر را به سر آند و پروب قرمز را به سر کاتد وصل کنید سپس LED باید روشن شود. دقت کنید اگر جای پروب ها را عوض کنید مولتی متر باید مقدارOL را نشان دهد.

ديود شاتکي

دیودی نیمه هادی با افت ولتاژ پایین در حالت بایاس مستقیم و سرعت کلید زنی بسیار بالا می باشد. در دیود های معمولی هنگام عبور جریان الکتریکی مقدار افت ولتاژ در حدود 0.6 تا 1.7 ولت می باشد در حالی که در دیود شاتکی افت ولتاژ در حدود 0.15 تا 0.45 ولت می باشد. ديود شاتکی از ترکيب دو ديود معمولي تولید میشود.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، دیود ، آموزشگاه تعمیرات موبایل

دیود خازنی (Varactor Diode)

نوعی دیود که علاوه بر خاصیت خازنی خاصیت دیودی نیز داراست.اندازه ی ظرفیت خازن با میزان ولتاژ آن دو سر آن تغییر می کند . از این دیود در رادیو ها و نوسان سازها استفاده می شود.

تست بوق در دیود شاتکی:

براي تست ديود شاتکی روي مدار با تست اتصال کوتاه، سلکتور مولتی متر را روی بازر قرار دهید سپس پروب ها را یکی یکی به پایه های دیود وصل کرده و اگر صدای بازر شنیده شد، ديود خراب است.

تست دیود شاتکی با مولتیمتر:

ابتدا دیود شاتکی را از مدار خارج کنید سپس سلکتور مولتيمتر را روي ديود قرار داده و پروب قرمز را به پایه 1 (آند) و پروب مشکي را به پایه 2 (کاتد) متصل کنيد که در اين حالت مولتي متر مقداري ولتاژی را نشان مي دهد.جاي پروب هاي قرمز و مشکي را عوض کنيد و پروب قرمز را به پایه 2 (کاتد) و پروب مشکي را به پایه 1 (آند) وصل کنید که در اين حالت مولتي متر اصطلاحا راه نمي دهد و مقدار OL  (بينهايت) را نشان مي دهد. پروب مشکي را به پایه 2 (کاتد) و پروب قرمز را به پایه 3 (آند) اتصال دهید ؛ که در اين حالت مولتي متر راه مي دهد و مقدار عددي را نشان مي دهد. حال جاي پروب ها را عوض کنيد و پروب قرمز را به پایه 2 (کاتد) و پروب مشکي را به پایه 3 (آند) وصل کنید که در اين حالت مولتي متر مقدار بي نهايت نشان داده مي دهد.  اگر اين شروط برقرار باشد ديود شاتکي سالم است.

پل ديود:

مداری است که با تغییر دادن پلاریته تغذیه ورودی آن، پلاریته خروجی تغییر نمی کند و معمولا برای یکسو سازی جریان متناوب و بدست آوردن جریان مستقیم تمام موج استفاده می شود. پل دیودی شامل چهار دیود معمولی است.

تست پل ديود (ترکیب 4 دیود) بوسيله تست بوق:

سلکتور مولتي متر را روي بازر(بوق) قرار داده اگر پروب های قرمز و منفی به دو پایه ای که در آند مشترک هستند وصل شوند مولتی متر بايد بوق پیوسته بزند که نشان دهنده اتصال دو پایه آندي هستند. (خروجي منفی) و اگر پروب های قرمز و منفی به دو پایه ای که در کاتد مشترک هستند وصل شوند مولتی متر بايد بوق پیوسته بزند که نشان دهنده اتصال دو پایه کاتدی هستند. (خروجي مثبت). لازم به ذکر است که در اتصال پروب های قرمز و منفی به پایه های دیگر که در آند و کاتد مشترک نیستند نباید صدای بوقی شنیده شود.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، دیود ، آموزشگاه تعمیرات موبایل

دیود تونلی(Tunnel Diode)

دیود تونلی متشکل از دو قطعه نیمه هادی نوع N و P که غالباً از جنس ژرمانیوم و گالیم آرسنید می باشند ساخته می شود. میزان ناخالصی نیمه هادی های N و P در دیود تونلی نسبت به دیود معمولی بسیار زیاد است . نسبت جریان پیک به جریان دره در کاربردهای این دیود بسیار مهم است.به همین دلیل است که اتصال ولت متری با باتری 1.5 ولت ، به طور نادرست به دو سر دیود تونلی به آن صدمه می زند. از مزایای دیود تونلی می توان قیمت ارزان ، اغتشاش کم ، سرعت زیاد ، توان مصرفی کم و ضریب اطمینان بالای آن را نام برد.