09128982620 - 02166760916 خ انقلاب، مابین نجات الهی و میدان فردوسی نبش نوین چرم، ساختمان ایرفرانس پلاک 816 طبقه 3 واحد 12 و 13

آموزش تعمیرات موبایل رایگان : مفاهیم نقشه

آموزش تعمیرات موبایل رایگان، در ادامه مقالات آموزش تعمیرات موبایل تصمیم داریم که شما را با مدارهای سری و موازی آشنا کنیم. به نحوه محاسبه مقاومت معادل در مدارهای سری و موازی اشاره نموده و همچنین نحوه محاسبه ظرفیت معادل در خازن های سری و موازی اشاره می گردد. در ادامه با مفاهیم نقشه نظیر پورت و باس آشنا شده و چگونی قرار گیری آنها در مدار آموزش داده می شود. بررسی منبع تغذیه و اتصال به زمین نیز در انتهای این مقاله بیان می گردد اکنون با آموزشگاه تعمیرات موبایل پل همراه باشید.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، مدار سری و موازی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

مدارهای سری و موازی

اجزاء مدار الکتریکی می‌تواند به طرق مختلفی به هم متصل شوند. ساده ترین آنها اتصالات سری و موازی هستند. در اتصال سری قطعات پشت سر هم در یک خطی قرار داده میشوند بگونه‌ای که جریان عبوری از همه اجزای سازنده یکسان خواهد بود. در اتصال موازی ولتاژ اعمال شده به همه اجزای سازنده یکسان خواهد بود. مداری که همهٔ اجزای آن اتصال سری داشته باشند مدار سری و مداری که همهٔ اجزای آن با هم موازی باشند مدار موازی خوانده می‌شود. در مدار سری جریان همهٔ اجزا یکسان است و مجموع ولتاژهای روی هر جزء با ولتاژ اعمال‌شده بر کل مدار برابر است. در مقابل در مدار موازی ولتاژ دو سر همهٔ اجزاء یکسان است و جریان کل مدار برابر مجموع جریان هر یک از اجزای مدار خواهد بود.

مقاومت معادل مقاومت های موازی و مقاومت معادل مقاومت های سری

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، مدار سری و موازی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

ظرفیت معادل خازن های موازی و ظرفیت معادل خازن های سری

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، مدار سری و موازی ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

اتصال کوتاه و اتصال باز

اتصال کوتاه (به انگلیسی: Short Circuit) (گاهی به خلاصه S/C) مداری است که اجازه می‌دهد جریان از یک مسیر ناخواسته گذر کند. در اصل به خاطر مواجه شدن با مسیری با امپدانس یا مقاومت کم (یا هیچ). مخالف این وضعیت در برق مدار باز است که به معنای مقاومت بی‌نهایت بین دو گره است. اصطلاح اتصالی نیز به معنای اتصال کوتاه است، اما معمولاً به اشتباه برای هر گونه اشکال برقی به کار گرفته می‌شود.

تعریف عناصر اکتیو

تجهیزاتی یا عناصری که برای عملکردشان نیاز به یک منبع خارجی دارند را گویند.تجهیزاتی یا عناصری که انرژی را به صورت ولتاژ یا جریان تولید می کنند(Energy Donor)مثال:دیودها،ترانزیستورها،…

برای اینکه بهتر متوجه بشین دیود را درنظر بگیرین که یک عنصر اکتیو هستش وقتی که ما دیود را به یک مدار وصلش میکنیم و مدار را هم به یک منبع ولتاژ وصل می کنیم دیود تا وقتی که دامنه یا همون اندازه ولتاژ به 0.3 ولت(دیود ژرمانیوم) یا 0.7 ولت (دیود سیلیکونی) نرسد جریانی را از خود عبور نخواهد داد به همین دلیل یک عنصر اکتیو است.

تعریف عناصر پسیو

تجهیزات یا عناصری که برای عملکردشان نیاز به یک منبع خارجی ندارند را گویند. تجهیزات یا عناصری که انرژی را به صورت ولتاژ یا جریان ذخیره می کنند. (Energy Acceptor) مثال:مقاومت،خازن،سلف،..

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، مفاهیم نقشه ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

آشنایی با مفاهیم نقشه

پورت

در لغت به معنی درگاه و در مدارات الکترونیکی محل عبور داده و تبادل اطلاعات است. دو نوع پورت وجود دارد موازی و سری. اطلاعات موجود در اطراف ما که به شکل تصویر ،صدا ،ویدیو هستند از نوع داده های آنالوگ هستند. اگر همین اطلاعات را به چند بیت (هر 8 بیت یک بایت ) تبدیل کنیم در اصطلاح داده ها را دیجیتال کرده ایم. داده های دیجیتال مبنای کار مدارات الکترونیکی هستند. این داده های دیجیتال برای انتقال میان اجزای اکترونیکی مدار نیاز به پورت دارند. در ارتباط سری بیت ها به صورت پشت سر هم و سریالی دریافت و ارسال می شوند. در ارتباط موازی بیت های خاصی به صورت همزمان با یکدیگر ارسال می شوند. برای انتقال یک بایت از اطلاعات(8 بیت) به صورت سریال نیاز به یک پایه (پین) و در ارسال موازی نیاز به 8 پایه است. پورت ها می توانند دارای 8 پایه،16 پایه و یا 32 پایه باشند. تعداد پایه های بیشتر برای پورت با ترکیبی از این اعداد به دست می آید.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، باس ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

BUS

همانطور که از اسم این المان برمی آید،برای تجمیع چند اتصال متفاوت در مدارات الکترونیکی از مفهوم BUS استفاده می شود. فرض کنید ورودی و خروجی آی سی شما دارای چند صد ورودی و خروجی باشد در حالی که پایه های هر آی سی محدود است برای آنکه بتوان این ورودی ها را وارد و خروجی گرفت نیاز به تعریف Bus داریم. توسط Bus می توانید چندین ورودی را از طریق یک پایه به آی سی متصل و خروجی مورد نطر را دریاقت کنید.

سه نوع BUS در مدارات به کار می رود:

  • باسی که تمام پایه هایش ورودی است.
  • باسی که تمام پایه هایش خروجی است.
  • باسی که برخی از پایه هایش ورودی و برخی پایه هایش خروجی است.

اتصال به زمین

در وسایل الکتریکی نیاز است که پتانسیل بعضی قسمتهای دستگاه با زمین یکی شود، برای این منظور از اتصال به زمین استفاده می‌شود. اساس زمین کردن بر این است که جرم بزرگ زمین به عنوان پتانسیل صفر-به خصوص در مهندسی برق- در نظر گرفته می‌شود و تمام قسمت‌هایی که به زمین وصل شده‌اند هم پتانسیل زمین شوند، به عبارت دیگر پتانسیل صفر زمین را بگیرند. نوع کیفیت ارتباط دهنده زمین با تأسیسات الکتریکی دارای اهمیت فوق‌العاده زیادی است.علامت اتصال به زمین در مدارات با یکی از شماهای زیر مشخص می شود.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، اتصال به زمین ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل

منبع تغذیه

اتصال به منبع تغذیه در مدارهای الکتریکی با یکی از شماهای زیر نمایش داده می شود.

آموزش تعمیرات موبایل رایگان ، منبع تغذیه ، آموزشگاه تعمیرات موبایل پل