09128982620 - 02166760916 خ انقلاب، مابین نجات الهی و میدان فردوسی نبش نوین چرم، ساختمان ایرفرانس پلاک 816 طبقه 3 واحد 12 و 13

آی سی تغذیه

در این مقاله از سری مقالات آموزش تعمیرات موبایل تصمیم داریم به معرفی آی سی تغذیه بپردازیم. بردهای گوشی های هوشمند دارای یک آی سی تغذیه می باشد که وظیفه آن شامل حفاظت در مدارهای برد، تامین انرژی مورد نیاز سایر آی سی های مدار، تامین نمودن ولتاژ و جریان برای مسیر اجرای دستور، کنترل درایور بک لایت و تامین انرژی مورد نیاز بخش های مختلف آن نمونه هایی از وظایف آی سی تغذیه می باشد. در بعضی از گوشی ها نیز تشخیص اتصال هدفون را نیز آی سی تغذیه انجام می دهد. کلید پاور، کلید منو، کلیدهای تنظیم بلندی صدا و در برخی از گوشی ها نیز کلید سایلنت و سایر کلیدها علاوه بر سی پی یو بخش اپلیکیشن به این آی سی متصل می شوند.

آی سی تغذیه آیفون

برد گوشی های آیفون نیز علاوه بر آی سی تغذیه از یک کریستال ساعت نیز استفاده می کند که به این آی سی متصل است که کار تظیم کلاک را برای آن برعهده دارد که این آی سی کلاک را به بخش های مختلف با عنوان Sleep Clock ارسال می نماید. این آی سی که از چند NTC بهره می برد و کار کنترل دمای قسمت هایی مانند باطری، دوربین، پاور آمپلی فایرهای آر اف، سی پی یو و … را انجام می دهد. نکته قابل توجه این است که اگر لحیم سردی را بر پایه های این آی سی قرار بدهید به احتمال زیاد این بخش ها دچار مشکل شده و باعث خاموشی دستگاه می گردند.

آی سی تغذیه بیس باند که شماره فنی آن pm8018 بوده و ساخت شرکت Quadcomn می باشد متعلق به گوشی آیفون است و کار آن تامین ولتاژ طبقه می باشد. آی سی کریستالی که به این آی سی متصل است وظیفه تولید و توزیع کلاک طبقه بیس باند را بر عهده دارد و اگر با خرابی مواجه شد منجر به خاموش شدن گوشی شده یا اگر لحیم سردی شود منجر به عدم آنتی دهی می گردد.

نحوه اتصال آی سی تغذیه به باتری

آی سی تغذیه به کمک سه یا چهار پینی که به باتری متصل شده، ولتاژ را از آن گرفته و با طراحی انجام شده در خود ولتاژ را به سایر بخش ها می فرستد. بدین صورت که از طریق پین مثبت باتری، ولتاژ وارد مدار حفاظت جریان آی سی می گردد. از وظایف این مدار می توان به حفاظت از آی سی تغذیه و باتری در مقابل سوختگی هر یک از بلوک های خروجی اشاره نمود. اگر جریان آی سی تغذیه از معین خود بالاتر برود، مدار حفاظت جریان را فعال نموده و آی سی تغذیه در این شرایط گوشی را خاموش می نماید. در گوشی علاوه بر آی سی تغذیه، چهار قطعه آمپلی فایر، لایت، آی سی تغذیه، تقویت زنگ و تغذیه پردازش از باتری به صورت مستفیم تغذیه می شوند. برای آموزش تعمیرات موبایل در تهران و آموزش تعمیرات موبایل در کرج با ما تماس بگیرید.